Miasta w Polsce z największą liczbą zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego (W oparciu o dane GUS dla powiatów z 2021 roku)
Poniższy ranking polskich miast został stworzony w oparciu o dane pochodzące z Głównego Urzędu Satystycznego (GUS) z 2022 roku. Jako wyznacznik przyjęto odsetek zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego.
Choroby układu oddechowego mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej występującymi chorobami są te związane z infekcjami wirusowymi, takie jak przeziębienie, grypa, a także infekcje bakteryjne, takie jak zapalenie płuc. Innymi przyczynami chorób układu oddechowego mogą być palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, narażenie na substancje chemiczne, pyły, kurz, grzyby, a także alergie i choroby autoimmunologiczne. Czynniki genetyczne również mogą odgrywać rolę w rozwoju chorób układu oddechowego.
Odsetek zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego wynosi w Polsce 5,4%. Wśród wszystkich miast 467 miało odsetek zgonów większy, natomiast 512 taki sam lub mniejszy. Zgromadzone dane pokazują, że największy odsetek zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego przypada na województwo warmińsko-mazurskie 6,5%, a najmniejszy na województwo lubuskie 3,7%.
Dla wszystkich województw cecha kształtuje się następująco:
Województwo warmińsko-mazurskie: 6,5%zgonów
Województwo mazowieckie: 6,4%zgonów
Województwo podkarpackie: 6,4%zgonów
Województwo łódzkie: 6,3%zgonów
Województwo dolnośląskie: 6,2%zgonów
Województwo kujawsko-pomorskie: 6,0%zgonów
Województwo pomorskie: 6,0%zgonów
Województwo podlaskie: 5,5%zgonów
Województwo wielkopolskie: 5,4%zgonów
Województwo zachodniopomorskie: 5,2%zgonów
Województwo małopolskie: 5,0%zgonów
Województwo świętokrzyskie: 4,9%zgonów
Województwo opolskie: 4,8%zgonów
Województwo lubelskie: 3,8%zgonów
Województwo śląskie: 3,8%zgonów
Województwo lubuskie: 3,7%zgonów
Według danych historycznych z 2005 roku odnotowano 5,4% zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego. Najwięcej w województwie warmińsko-mazurskim - 6,5%, a najmniej w województwie lubuskim - 3,7%.
Warto zwrócić uwagę na to, że tabela z wynikami rankingu miast jest interaktywna. Wyniki można sortować klikając w nagłówki kolumn. Dostępne jest również wyszukiwanie - po wpisaniu frazy wyszukiwania tabela automatycznie ukryje wyniki nie pasujące do niej. Pozycję konkretnego miasta w rankingu można również łatwo sprawdzić klikając na nie na interaktywnej mapie.
Zapraszamy również do zapoznania się z zestawieniami miast o pokrewnej tematyce.