Miasta w Polsce z największą liczbą ofiar śmiertelnych na skutek wypadków drogowych
(W oparciu o dane SEWiK z 2022 roku)


  • Zgodnie z definicją Komendy Głównej Policji Wypadek drogowy, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.

    Prezentowane dane dotyczą roku 2022 i pochodzą z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK). Bezwzględna liczba ofiar śmiertelnych jak i samych wypadków drogowych w sposób oczywisty zależy od ilości mieszkańców danego miasta, z drugiej storny wartości względne przedstawiające wartości na 100 000 mieszkańów również mogą być niemiarodajne dla małych miast tranzytowych. Z tego powodu w zestawieniu przedstawiamy zarówno bezwględną ilość ofiar śmiertelnych wypadków jak i liczbę ofiar na 100 000 ludności. 

    Warto zwrócić uwagę na to, że tabela z wynikami rankingu miast jest interaktywna. Wyniki można sortować klikając w nagłówki kolumn. Dostępne jest również wyszukiwanie - po wpisaniu frazy wyszukiwania tabela automatycznie ukryje wyniki nie pasujące do niej. Pozycję konkretnego miasta w rankingu można również łatwo sprawdzić klikając na nie na interaktywnej mapie.

    Zapraszamy również do zapoznania się z zestawieniami miast o pokrewnej tematyce.
  • PozycjaMiastoOfiary śmiertelne Ofiary na 100k mieszkańców Liczba mieszkańcówPowiatWojewództwo