Miasta w Polsce z największą liczbą mieszkań wyposażonych w ustęp spłukiwany (W oparciu o dane GUS z 2022 roku)
Poniższy ranking polskich miast został stworzony w oparciu o dane pochodzące z Głównego Urzędu Satystycznego (GUS) z 2022 roku. Jako wyznacznik przyjęto odsetek mieszkań wyposażonych w ustęp spłukiwany.
Odsetek mieszkań wyposażonych w ustęp spłukiwany jest ważnym wskaźnikiem warunków sanitarnych i higienicznych mieszkańców danego obszaru. Oznacza to, że im wyższy odsetek mieszkań wyposażonych w tę infrastrukturę, tym lepsze warunki sanitarno-higieniczne mają mieszkańcy, a tym samym zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób zakaźnych.
Brak ustępów spłukiwanych w mieszkaniach lub niska ich liczba zwiększa ryzyko występowania chorób przenoszonych drogą fekalno-oralną, takich jak np. biegunki, choroby zakaźne jelit, czerwonka bakteryjna czy choroba zwyrodnieniowa jelit. Wraz z poprawą dostępu do wody pitnej i kanalizacji sanitarnych, wyposażenie mieszkań w ustępy spłukiwane staje się jednym z priorytetów w dziedzinie higieny środowiska i zdrowia publicznego.
Dlatego też wskaźnik ten jest często używany przez władze i specjalistów do monitorowania i oceny poziomu rozwoju infrastruktury sanitarno-higienicznej w danym obszarze i podejmowania działań mających na celu jej poprawę.
Odsetek mieszkań wyposażonych w ustęp spłukiwany wynosi w Polsce 95,2%. Wśród wszystkich miast 360 miało odsetek większy, natomiast 604 taki sam lub mniejszy. Zgromadzone dane pokazują, że największy odsetek mieszkań wyposażonych w ustęp spłukiwany przypada na województwo opolskie 97,5%, a najmniejszy na województwo lubelskie 89,8%.
Dla wszystkich województw cecha kształtuje się następująco:
Województwo opolskie: 97,5%
Województwo zachodniopomorskie: 97,1%
Województwo pomorskie: 96,9%
Województwo śląskie: 96,7%
Województwo lubuskie: 96,7%
Województwo wielkopolskie: 96,6%
Województwo małopolskie: 96,1%
Województwo kujawsko-pomorskie: 96,0%
Województwo warmińsko-mazurskie: 95,5%
Województwo dolnośląskie: 95,4%
Województwo mazowieckie: 95,0%
Województwo podkarpackie: 94,3%
Województwo łódzkie: 92,5%
Województwo podlaskie: 92,3%
Województwo świętokrzyskie: 90,7%
Województwo lubelskie: 89,8%
Według danych historycznych z 2010 roku w Polsce odsetek mieszkań wyposażonych w ustęp spłukiwany wynosił 93,2%. Największy w województwie pomorskim - 97,7%, a najmniejszy w województwie lubelskim - 84,1%.
Według danych historycznych z 1999 roku w Polsce odsetek mieszkań wyposażonych w ustęp spłukiwany wynosił 80,6%. Największy w województwie pomorskim - 89,5%, a najmniejszy w województwie podlaskim - 65,0%.
Warto zwrócić uwagę na to, że tabela z wynikami rankingu miast jest interaktywna. Wyniki można sortować klikając w nagłówki kolumn. Dostępne jest również wyszukiwanie - po wpisaniu frazy wyszukiwania tabela automatycznie ukryje wyniki nie pasujące do niej. Pozycję konkretnego miasta w rankingu można również łatwo sprawdzić klikając na nie na interaktywnej mapie.
Zapraszamy również do zapoznania się z zestawieniami miast o pokrewnej tematyce.