Wieś Bystra w liczbach (mapy, nieruchomości, GUS, noclegi, atrakcje, regon, kod pocztowy, wypadki drogowe, edukacja, demografia)
Wieś Bystra - Podstawowe informacje
Widok street view niedostępny dla tej lokalizacji
Wieś Bystra to wieś leżąca w gminie Wilkowice. Należy do województwa śląskiego, powiatu bielskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku liczba ludności we wsi Bystra to 4 246 z czego 52,2% mieszkańców stanowią kobiety, a 47,8% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje % mieszkańców gminy. Identyfikator miejscowości Bystra w systemie SIMC to 1000338, a współrzędne GPS wsi Bystra to (19.056111, 49.760278).
Wieś Bystra - Dane demograficzne(liczba ludności, płeć mieszkańców)
Demografia w pigułce (Źródło: GUS, NSP 2021)
Wieś Bystra ma 4 246 mieszkańców, z czego 52,2% stanowią kobiety, a 47,8% mężczyźni. W latach 2009-2021 liczba mieszkańców wzrosła o 5,3%. Współczynnik feminizacji we wsi wynosi 109 i jest porównywalny do współczynnika feminizacji dla województwa śląskiego oraz porównywalny do współczynnika dla całej Polski.
56,8% mieszkańców wsi Bystra jest w wieku produkcyjnym, 16,4% w wieku przedprodukcyjnym, a 26,8% mieszkańców jest w wieku poprodukcyjnym. Na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada we we wsi Bystra 76,0 osób w wieku nieprodukcyjnym. Ten wskaźnik obciążenia demograficznego jest więc nieznacznie większy od wkażnika dla województwa śląskiego oraz większy od wskażnika obciążenia demograficznego dla całej Polski.
Dostępność danych demograficznych jest mocno ograniczona dla miejscowości statystycznych. Na poziomie gminy dostępnych jest znacznie więcej wskaźników m.in. aktualny wiek i stan cywilny mieszkańców, liczba małżeństw i rozwodów, przyrost naturalny, migracja ludności oraz prognozowana populacja. Zainteresowanych wspomnianymi obszarami zachęcamy do do zapoznania się z nimi bezpośrednio na stronie gminy Wilkowice.
Wykres - Populacja we wsi Bystra na przestrzeni lat, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS) Wykres - Odsetek kobiet we wsi Bystra na przestrzeni lat, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS) Wykres - Odsetek mężczyzn we wsi Bystra na przestrzeni lat, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
76,0 Ludność w wieku nieprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym
Tutaj
76,0
śląskie
72,4
Kraj
70,8
47,2 Ludność w wieku poprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym
Wieś Bystra
47,2
śląskie
42,4
Cały kraj
39,5
163,9 Ludność w wieku poprodukcyjnym na 100 osób w wieku przedprodukcyjnym
Wieś Bystra
163,9
śląskie
141,6
Kraj
126,0
Mobilne grupy wieku (Źródło: GUS, NSP 2021)
1 37957,2% W wieku produkcyjnym mobilnym (18-44 lata)
66860,9% Kobiety (w wieku mobilnym)
71154,0% Mężczyźni (w wieku mobilnym)
1 03342,8% W wieku produkcyjnym niemobilnym
42839,1% Kobiety (45-59 lat)
60546,0% Mężczyźni (45-64 lata)
Wieś Bystra - Nieruchomości(mieszkania oddane do użytku, powierzchnia użytkowa, liczba izb)
Nieruchomości w pigułce (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
W 2024 roku we wsi Bystra oddano do użytku 12 mieszkań. Na każdych 1000 mieszkańców oddano więc do użytku 2,83 nowych lokali. Jest to wartość znacznie mniejsza od wartości dla województwa śląskiego oraz znacznie mniejsza od średniej dla całej Polski.
100,0% mieszkań zostało przeznaczonych na cele indywidualne.
Przeciętna liczba pokoi w nowo oddanych mieszkaniach we wsi Bystra to 5,83 i jest znacznie większa od przeciętnej liczby izb dla województwa śląskiego oraz znacznie większa od przeciętnej liczby pokoi w całej Polsce. Przeciętna powierzchnia użytkowa nieruchomości oddanej do użytkowania w 2024 roku we wsi Bystra to 197,00 m2 i jest znacznie większa od przeciętnej powierzchni użytkowej dla województwa śląskiego oraz znacznie większa od przeciętnej powierzchni nieruchomości w całej Polsce.
Posiadamy również dane o cenach transakcyjnych lokali mieszkalnych zarówno na rynku pierwotnym jak i na rynku wtórnym. Niestety dane te nie są dostępne dla jednostek administracyjnych mniejszych od powiatów. Zapraszamy do zapoznania się z nimi bezpośrednio na stronie powiatu bielskiego.
Mieszkania oddane do użytkowania we wsi Bystra (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
Oznaczenie mieszkanie w tym statystycznym kontekście rozumiane jest zarówno jako lokal mieszkalny jak i dom. Zastosowana terminologia jest zgodna z tą stosowaną przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Przy obliczeniach wskaźników na 1000 ludności zastosowano najaktualniejsze dostępne dane o liczbie mieszkańców.
12 Liczba nieruchomości oddanych do użytkowania w 2024 roku
2,83 Liczba mieszkań na 1000 mieszkańców (oddanych do użytkowania w 2024 roku)
Wieś
2,83
Województwo
4,04
Cały kraj
5,33
Wykres - Liczba mieszkań oddanych do użytku w latach 2008-2024, (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
70 Łączna liczba izb w mieszkaniach oddanych do użytkowania w 2024
5,83 Przeciętna liczba izb w lokalu (oddanego do użytkowania w 2024 roku)
Tutaj
5,83
Województwo
3,83
Cały kraj
3,74
16,49 Liczba izb na 1000 ludności (oddanych do użytkowania w 2024 roku)
Wieś Bystra
16,49
woj. śląskie
15,50
Cały kraj
19,95
2 364 m2 Łączna powierzchnia użytkowa w lokalach oddanych do użytkowania w 2024
197,0 m2 Przeciętna powierzchnia użytkowa nieruchomości (oddanej do użytkowania w 2024 roku)
Tutaj
197,0 m2
śląskie
93,9 m2
Cały kraj
89,2 m2
0,56 m2 Powierzchnia budynku mieszkalnego na osobę (oddanego do użytkowania w 2024 roku)
Wieś
0,56 m2
woj. śląskie
0,38 m2
Kraj
0,47 m2
Wykres - Powierzchnia (m2) nieruchomości oddanych do użytku w latach 2008-2024, (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
Wieś Bystra - Rejestr REGON(klasy wielkości, sekcje PKD, formy prawne)
Rejestr REGON w pigułce (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
We wsi Bystra w roku 2024 w rejestrze REGON zarejestrowanych było 685 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 571 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W tymże roku zarejestrowano 33 nowe podmioty, a 30 podmiotów zostało wyrejestrowanych. Na przestrzeni lat 2009-2024 najwięcej (70) podmiotów zarejestrowano w roku 2010, a najmniej (23) w roku 2020. W tym samym okresie najwięcej (45) podmiotów wykreślono z rejestru REGON w 2017 roku, najmniej (20) podmiotów wyrejestrowano natomiast w 2021 roku.
Według danych z rejestru REGON wśród podmiotów posiadających osobowość prawną we wsi Bystra najwięcej (39) jest stanowiących spólki cywilne. Analizując rejestr pod kątem liczby zatrudnionych pracowników można stwierdzić, że najwięcej (665) jest mikro-przedsiębiorstw, zatrudniających 0 - 9 pracowników.
1,0% (7) podmiotów jako rodzaj działalności deklarowało rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, jako przemysł i budownictwo swój rodzaj działalności deklarowało 21,9% (150) podmiotów, a 77,1% (528) podmiotów w rejestrze zakwalifikowana jest jako pozostała działalność.
Wśród osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą we wsi Bystra najczęściej deklarowanymi rodzajami przeważającej działalności są Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (16.3%) oraz Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (14.5%).
Dysponujemy rozbudowanymi danymi o bezrobociu, przeciętnym wynagrodzeniu i szeregiem innych wskaźników związanych z rynkiem pracy. Niestety dane te nie są dostępne dla poszczególnych miejscowości, ale zachęcamy do do zapoznania się z nimi bezpośrednio na stronie gminy Wilkowice.
685 Podmioty gospodarki narodowej wpisane do rejestru REGON
7 Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo
150 Przemysł i budownictwo
528 Pozostała działalność
33 Podmioty nowo zarejestrowane we wsi Bystra w 2024 roku
30 Podmioty wyrejestrowane we wsi Bystra w 2024 roku
571 Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą
Podmioty gospodarki narodowej wpisane do rejestru REGON w latach 2009 - 2024, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Podmioty według klas wielkości (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
Rozkład podmiotów gospodarki narodowej według klas wielkości
W związku z wprowadzonymi od 1 grudnia 2014 r. zmianami przepisów prawnych regulujących sposób zasilania rejestru REGON informacjami o podmiotach podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, od danych według stanu na 31 grudnia 2014 r. istnieje możliwość wystąpienia w rejestrze REGON niewypełnionych pozycji dotyczących przewidywanej liczby pracujących, adresu siedziby, rodzaju przeważającej działalności oraz formy własności. W związku z powyższym dane naliczone z rejestru REGON według ww. informacji mogą nie sumować się na liczbę ogółem prezentowaną w danej podgrupie.
665 Mikro-przedsiębiorstwa (0-9 zatrudnionych)
665
18 Małe przedsiębiorstwa (10-49 zatrudnionych)
18
1 Średnie przedsiębiorstwa (50-249 zatrudnionych)
1
1 Duże przedsiębiorstwa (250-999 zatrudnionych)
1
684 Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (<250 zatrudnionych)
684
Podmioty według form prawnych (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
Podmioty gospodarki narodowej posiadające osobowość prawną wpisane do rejestru REGON według formy prawnej
W związku z wprowadzonymi od 1 grudnia 2014 r. zmianami przepisów prawnych regulujących sposób zasilania rejestru REGON informacjami o podmiotach podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, od danych według stanu na 31 grudnia 2014 r. istnieje możliwość wystąpienia w rejestrze REGON niewypełnionych pozycji dotyczących przewidywanej liczby pracujących, adresu siedziby, rodzaju przeważającej działalności oraz formy własności. W związku z powyższym dane naliczone z rejestru REGON według ww. informacji mogą nie sumować się na liczbę ogółem prezentowaną w danej podgrupie.
2 Spółdzielnie ogółem
2
30 Spółki handlowe ogółem
30
2 Spółki handlowe - z udziałem kapitału zagranicznego
2
26 Spółki handlowe - z ograniczoną odpowiedzialnością
26
2 Spółki handlowe - z ograniczoną odpowiedzialnością, z udziałem kapitału zagranicznego
2
39 Spółki cywilne ogółem
39
Rodzaj przeważającej działalności (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą według sekcji PKD 2007
W związku z wprowadzonymi od 1 grudnia 2014 r. zmianami przepisów prawnych regulujących sposób zasilania rejestru REGON informacjami o podmiotach podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, od danych według stanu na 31 grudnia 2014 r. istnieje możliwość wystąpienia w rejestrze REGON niewypełnionych pozycji dotyczących przewidywanej liczby pracujących, adresu siedziby, rodzaju przeważającej działalności oraz formy własności. W związku z powyższym dane naliczone z rejestru REGON według ww. informacji mogą nie sumować się na liczbę ogółem prezentowaną w danej podgrupie.
571 Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą
93 Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle
93
83 Opieka zdrowotna i pomoc społeczna
83
81 Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna
81
70 Budownictwo
70
61 Przetwórstwo przemysłowe
61
32 Informacja i komunikacja
32
26 Edukacja
26
23 Transport i gospodarka magazynowa
23
21 Pozostała działalność
21
20 Działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi
20
17 Działalność finansowa i ubezpieczeniowa
17
16 Działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca
16
14 Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości
14
8 Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją
8
5 Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo
5
1 Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami oraz działalność związana z rekultywacją
1
Rodzaje przeważającej działalności w latach 2012 - 2024, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Wieś Bystra - Edukacja i szkolnictwo(poziom wykształcenia, lista przedszkól i szkół, edukacyjne grupy wieku)
Edukacja w pigułce (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
W roku 2024 we wsi Bystra mieściły się 2 przedszkola, w których do 6 oddziałów uczęszczało 128 dzieci (64 dziewczynki oraz 64 chłopców). Dostępnych było 0 miejsc. Dla porównania w 2008 roku we wsi Bystra mieściło się 1 przedszkole, w którym do 4 oddziałów uczęszczało 100 dzieci (51 dziewczynek oraz 49 chłopców). Dostępnych było 100 miejsc.
Placówkę mają 2 szkoły podstawowe, w których w 21 oddziałach uczyło się 413 uczniów (196 kobiet oraz 217 mężczyzn). Dla porównania w 2008 roku we wsi Bystra placówkę miała 1 szkoła podstawowa, w której w 12 oddziałach uczyło się 226 uczniów (100 kobiet oraz 126 mężczyzn).
Lista szkół we wsi Bystra3>(wyszukiwarka, podstawowe informacje, dane kontaktowe, adresy, mapa)
Kliknij przycisk
przy danej szkole żeby zobaczyć ją na mapie. Zwróć uwagę, że poniższy spis szkół można sortować klikając w nagłówki kolumn. Skorzystaj z wyszukiwarki szkół we wsi Bystra aby wyświetlić jedynie placówki spełniające podane kryteria.
Przedszkola i punkty przedszkolne we wsi Bystra (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
2Przedszkola
0 Przedszkola specjalne
6 Oddziały
0 Oddziały w przedszkolach specjalnych
145 Miejsca (rok 2018)
0 Miejsca w przedszkolach specjalnych (rok 2018)
Wykres - Przedszkola (Wieś Bystra) - Dzieci oraz dostępne miejsca w latach 2008 - 2024, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
128 Dzieci
64 Dziewczynki (Dzieci)
64 Chłopcy (Dzieci)
50,0%
50,0%
Rozkład dzieci w przedszkolach według wieku
3 2 lata i mniej
3
30 3 lata
30
32 4 lata
32
28 5 lata
28
35 6 lat
35
Rozkład dziewczynek w przedszkolach według wieku
13 3 lata
13
18 4 lata
18
12 5 lata
12
21 6 lat
21
Rozkład chłopców w przedszkolach według wieku
3 2 lata i mniej
3
17 3 lata
17
14 4 lata
14
16 5 lata
16
14 6 lat
14
Szkoły podstawowe we wsi Bystra (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
Wykres - Szkoły podstawowe (Wieś Bystra) - Uczniowie i absolwenci w latach 2008 - 2024, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
2Szkoły podstawowe dla dzieci i młodzieży bez szkół specjalnych
21 Oddziały
413 Uczniowie
196 Kobiety (uczniowie)
217 Mężczyźni (uczniowie)
47,5%
52,5%
51 Uczniowie w 1 klasie
18 Kobiety (uczniowie w 1 klasie)
33 Mężczyźni (uczniowie w 1 klasie)
18 Absolwenci
7 Kobiety (absolwenci)
11 Mężczyźni (absolwenci)
19,7Uczniowie przypadający na 1 oddział w szkołach podstawowych
Wieś Bystra
19,7
woj. śląskie
17,3
Cała Polska
16,8
Wieś Bystra - Zabytki, atrakcje i noclegi(atrakcje, noclegi, mapa zabytków, rejestr zabytków, Narodowy Instytut Dziedzictwa, wyszukiwarka zabytków, zabytki nieruchome, formy ochrony przyrody)
Baza noclegowa we wsi Bystra
Turystyczne obiekty noclegowe wedug rodzajów (na podstawie danych GUS z 2024 roku):
inne obiekty hotelowe: 1
schroniska: 1
Kultura i rekreacja we wsi Bystra (Źródło: GUS, 2024)
Domy i ośrodki kultury, kluby i świetlice w 2024 roku we wsi Bystra: 1 (publiczne: 1, prywatne: 0), w tym obiekty przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich: 0 (przystosowane wejście do budynku: 3, udogodnienia wewnątrz budynku: 3). We wsi Bystra 1 instytucja posiada sale widowiskowe, w których znajduje się 270 standardowych miejsc dla widzów.
Imprezy organizowane przez domy kultury oraz ich uczestnicy w latach 2012 - 2024, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Imprezy organizowane przez jednostki w 2024 roku oraz liczba uczestników:
imprezy ogółem: 164 (uczestnicy: 6 171)
seanse filmowe: 63 (uczestnicy: 1 620)
wystawy: 9 (uczestnicy: 405)
festiwale i przeglądy artystyczne: 2 (uczestnicy: 1 466)
Wykres - Imprezy organizowane przez domy kultury, 2024 Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS) Wykres - Uczestnicy imprez organizowanych przez domy kultury, 2024 Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Koła / kluby / sekcje i członkowie w 2024 roku:
ogółem: 11 (członkowie: 136)
plastyczne/techniczne: 6 (członkowie: 65)
fotograficzne i filmowe: 1 (członkowie: 5)
turystyczne i sportowo rekreacyjne: 1 (członkowie: 9)
seniora/Uniwersytet Trzeciego Wieku: 1 (członkowie: 30)
Wykres - Koła / kluby / sekcje, 2024 Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS) Wykres - Członkowie kół / klubów / sekcji, 2024 Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Kursy organizowane przez jednostkę oraz absolwenci w 2024 roku:
ogółem: 2 (absolwenci: 20)
nauki gry na instrumentach: 2 (absolwenci: 20)
Pracownie specjalistyczne działające w domach i ośrodkach kultury w 2024 roku:
fotograficzne: 1
filmowe: 1
plastyczne: 1
muzyczne: 1
sale baletowe/taneczne: 1
Wykres - Pracownie specjalistyczne działające w domach i ośrodkach kultury, 2024 Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Wykres - Grupy artystyczne, 2024 Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS) Wykres - Członkowie grup artystycznych, 2024 Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Według danych z 2024 we wsi Bystra działała 1 biblioteka/filia publiczna posiadająca księgozbiór liczący 16 073 wolumeny. We wszystkich placówkach zatudnionych było 1 pracownik. Wśród obiektów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych 1 miał wejście do budynku przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, 1 miał udogodnienia wewnątrz budynku dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, a 0 było przystosowanych dla użytkowników niewidzących i słabowidzących.
Dla porównania w 2008 roku działała 1 biblioteka/filia posiadająca księgozbiór liczący 10 775 wolumenów.
Biblioteki publiczne - księgozbiór i czytelnicy w latach 2007 - 2024, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Komputeryzacja bibliotek publicznych w 2024 roku:
komputery użytkowane w bibliotece ogółem: 2
dostępne dla czytelników: 1
komputery podłączone do Internetu dostępne dla czytelników: 1
biblioteki, które umożliwiają korzystanie z Internetu bezprzewodowego: 1
biblioteki, które posiadają dostęp do Intrenetu szerokopasmowego: 1
biblioteki, które oferują katalog on-line: 1
biblioteki, które oferują możliwość zdalnego składania zamówień na materiały biblioteczne: 1
Według danych z 2016 we wsi Bystra działały 2 kluby sportowe (włącznie z klubami wyznaniowymi i UKS) zrzeszające 64 członków. Zarejestrowano 63 ćwiczących (mężczyźni: 60, kobiety: 3, chłopcy do lat 18: 38, dziewczęta do lat 18: 3). Aktywne były 2 sekcje sportowe. Zajęcia sportowe prowadzone były przez trenera (2), instruktora sportowego (2).
Ćwiczący w klubach sportowych we wsi Bystra w latach 1999 - 2016, Źródło: Główny Urząd Statystyczny (GUS)
Zabytki we wsi Bystra (Źródło: NID, 15.XII.2017)
Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) z dnia 15.12.2017 na obszarze wsi Bystra znajduje się 5 zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Poniżej znajduje się pełna lista zabytków wraz z ich typem i podstawowymi informacjami. Dostępna jest również interaktywna wyszukiwarka zabytków, która ma wpływ na zabytki prezentowane na liście oraz na interaktywnej mapie zabytków. Dla większości zabytków prezentowanych na mapie dostępna jest opcja wirtualnego spaceru (w oparciu o technologię Google Street View), gorąco zachęcamy do wypróbowania tej funkcjonalności.
Interaktywna mapa zabytków we wsi Bystra
Widok street view niedostępny dla tej lokalizacji
Willa z 1910 r. (ul. Juliana Fałata 34)dnia 1993-02-11, wykaz dokumentów: A-669/93 z 1993-02-11
Pracownia z 1910 r.dnia 1993-02-11, wykaz dokumentów: A-669/93 z 1993-02-11
Mur/ogrodzenie z 1910 r. (ul. Juliana Fałata 34)dnia 1993-02-11, wykaz dokumentów: A-669/93 z 1993-02-11
Kapliczka z 1910 r.dnia 1993-02-11, wykaz dokumentów: A-669/93 z 1993-02-11
Ogród (data nieznana)dnia 1993-02-11, wykaz dokumentów: A-669/93 z 1993-02-11
Formy ochrony przyrody we wsi Bystra (Źródło: CRFOP, 30.VI.2017)
Według danych Centralnego Rejestru From Ochrony Przyrody (CRFOP) z dnia 30.06.2017 na obszarze wsi Bystra znajdują się 4 formy ochrony przyrody . Poniżej zamieszczona jest pełna lista obiektów wraz z ich typem i podstawowymi informacjami. Dostępna jest również interaktywna wyszukiwarka form ochrony przyrody jak również filtry do ukrywania/wyświetlania obiektów z określonych kategorii. Zarówno wyszukiwarka jak i filtry mają wpływ na obiekty prezentowane na liście oraz na interaktywnej mapie form ochrony przyrody.
Pokaż/ukryj obiekty w oparciu o kategorię:
Interaktywna mapa form ochrony przyrody we wsi Bystra
Widok street view niedostępny dla tej lokalizacji
Park Krajobrazowy Beskidu ŚląskiegoData ustanowienia: 1998-06-16, Powierzchnia: 38620.0 ha, Powierzchnia otuliny: 22285 ha
Beskid Śląski - Specjalny obszar ochrony siedlisk przyrodniczych (obszar natura 2000)Podstawa funkcjonowania: Dyrektywa siedliskowa, Data ustanowienia: 2008-04-09, Powierzchnia: 26405.25 ha
Pomnik przyrodyOpis: Cis pospolity (Taxus baccata), Data ustanowienia: 1962-11-10, Opis granicy: Rośnie na posesji przy ul. Klimczoka 209
Cygański Las - zespół przyrodniczo-krajobrazowyCel: Nie określono, Data ustanowienia: 2005-01-29, Opis granicy: Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Cygański Las" usytuowany jest w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego. W skład zespołu wchodzą grunty Skarbu Państwa oraz grunty gminy Bielsko-Biała. Powierzchnia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego wynosi 593 ha. Cała powierzchnia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego mieści się w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Granica zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w najbardziej na północ wysuniętej jego części przylega do ulicy Olszówka. Następnie otaczając skwer zlokalizowany w sąsiedztwie ul. Startowej i Pocztowej biegnie ona w kierunku południowym łącząc się na niewielkim odcinku z zielonym szlakiem turystycznym. Od szlaku odbija w kierunku ul. Pocztowej na linii dopływu potoku Zimna Woda. Ulicą Pocztową granica dochodzi w sąsiedztwo terenów rekreacyjnych "Błonie" które otacza wraz z sąsiadującą z nimi leśniczówką. Następnie drogą leśną granica przebiega aż do końcowego odcinka ul. Modrej od którego brzegiem lasu dochodzi w sasiedztwo ul. Orlej. Od ul. Orlej granica odbija w górę w głąb lasu otaczając teren zlokalizowany w sąsiedztwie skoczni narciarskiej i zbiega ponownie na skraj lasu dochodząc na wysokości ul. Niecałej do granicy Bielska-Białej. Następnie pokrywając się z granicą miasta biegnie do przełęczy Koziej (609 m n.p.m.) i dalej granica miasta dociera do szczytu góry Kołowrót (798 m n.p.m.). Od szczytu Kołowrotu granica biegnie w dół w kierunku północnym oraz północno-wschodnim wzdłuż drogi leśnej którą dochodzi w sąsiedztwo leśniczówki leśnictwa Kamienica. Następnie skrajem lasu początkowo przylegającego do jednego z dopływów potoku Olszówka otacza teren zabudowań przy ul. Skrajnej. Dalej na krótkim odcinku granica dochodzi do potoku Olszówka. Od potoku brzegiem lasu dociera ona do końcowego odcinka ul. Kaktusowej a następnie ul. Grzybowej gdzie łączy się z ul. Podleśną. Następnie ulicą Podleśną Ambrożego Olszówki Krokusową biegnie aż do ul. Grotowej. Za pośrednictwem ul. Grotowej granica osiąga punkt wyjścia przy ul. Olszówka., Powierzchnia: 593.0 ha
Wieś Bystra - Transport i komunikacja(wypadki drogowe, ofiary śmiertelne, drogi publiczne, linie kolejowe, stacje kolejowe)
Transport i komunikacja w pigułce (Źródło: GUS, 31.XII.2024)
Według danych z 2024 roku w wyniku 1 wypadków drogowych we wsi Bystra odnotowano 0 ofiar śmiertelnych oraz 1 osobę ranną. Oznacza to, że na 100 tys. ludności przypadło 23,6 wypadków oraz 0,0 ofiar śmiertelnych.
W 2024 roku we wsi Bystra znajdowało się 0 km ścieżek rowerowych, 0,0 km bus-pasów i 0 parkingów w systemie Parkuj i Jedź (Park & Ride). Zarejestrowano 0 wypisów z licencji na przewóz osób taksówkami oraz 0 licencji na taksówki.
Posiadamy również rozbudowane statystyki o zarejestrowanych pojazdach, wraz z ich typem, wiekiem oraz wieloma innymi cechami. Niestety dane te nie są dostępne dla jednostek administracyjnych mniejszych od powiatów. Zapraszamy do zapoznania się z nimi bezpośrednio na stronie powiatu bielskiego.
Wypadki drogowe we wsi Bystra (Źródło: Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK), 31.XII.2024)
Wypadek drogowy, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.
1 Wypadki drogowe (rok 2024)
0 Ofiary śmiertelne (rok 2024)
1 Ranni (rok 2024)
1 Lekko ranni
0 Ciężko ranni
Wypadki drogowe we wsi Bystra w latach 2010 - 2024, (Źródło: Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK), 31.XII.2024)
23,55 Wypadki drogowe na 100 tys. ludności (rok 2024)
Wieś Bystra
23,6
śląskie
41,5
Cała Polska
57,3
0,00 Ofiary śmiertelne na 100 tys. ludności (rok 2024)
Wieś Bystra
0,0
śląskie
2,9
Cały kraj
5,0
23,55 Ranni na 100 tys. ludności (rok 2024)
Tutaj
23,6
woj. śląskie
46,5
Polska
66,0
0,00 Ofiary śmiertelne na 100 wypadków (rok 2024)
Wieś
0,0
Województwo
6,9
Kraj
8,8
100,00 Ranni na 100 wypadków (rok 2024)
Tutaj
100,0
śląskie
112,2
Cała Polska
115,2
Drogi publiczne
Przez Wieś Bystra przechodzi 1 droga publiczna zaliczana do kategorii wojewódzkiej lub wyższej. Poniżej znajduje się lista dróg wraz z ich typem i kompletnym przebiegiem (spisem miejscowości, przez które przechodzi dana trasa).
DW 942droga wojewódzka nr 942(Bielsko-Biała - Bystra - Meszna - Buczkowice - Szczyrk - Wisła)
Linie kolejowe
Przez Wieś Bystra nie przechodzi żadna linia kolejowa wykorzystywana do ruchu pasażerskiego lub towarowego. Poniżej znajduje się lista takich linii w promieniu 10 km wraz z ich typem i kompletnym przebiegiem (spisem stacji kolejowych/przystanków osobowych, przez które przechodzi dana linia).